cover
ب

یکی از دغدغه های اصلی افرادی که با یو پی اس سر و کار دارند فهمیدن تفاوت ولت آمپر و وات است. یو پی اس یک منبع تغذیه بدون فقطه است که در زمان هایی که برق شهری با نوسان مواجه می شود به کمک می آید مانع خاموش شدن و آسیب دیدن دستگاه های متصل شده به یو پی اس است. در ادامه این مطلب همراه تسلا یو پی اس باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

ولت آمپر با وات چه تفاوتی دارد؟

ولت آمپر (VA) و وات (W) واحدهای اندازه گیری توان الکتریکی هستند.وات به معنی اندازه گیری توان واقعی است که مقدار انرژی مصرف شده یا تولید شده توسط یک دستگاه الکتریکی در یک دوره زمانی معین را نشان می دهد. وات معادل ژول بر ثانیه است.

ولت آمپر، از طرف دیگر، اندازه گیری توان ظاهری است که حاصل ضرب ولتاژ و جریان در یک مدار الکتریکی است. VA واحدی از توان است که نشان دهنده توان ظاهری تحویل شده به یک بار الکتریکی است، اما لزوماً توان واقعی مصرف شده توسط بار را منعکس نمی کند.

تفاوت بین ولت آمپر و وات

VA اندازه گیری ظرفیت منبع تغذیه است، در حالی که W اندازه گیری توان واقعی مورد استفاده است. دستگاهی با درجه VA بالا ممکن است ظرفیت توان بالاتری نسبت به دستگاهی با رتبه VA پایین‌تر داشته باشد، اما لزوماً به این معنی نیست که از توان بیشتری استفاده می‌کند.

به زبان دیگر، ولتاژ (Voltage) به عنوان فشار الکتریکی در یک سیستم الکتریکی تعریف می شود و نشان دهنده توان الکتریکی موجود در سیستم است. در حالی که وات (Watt) مشخص کننده میزان کارکرد الکتریکی سیستم می باشد و تعبیه شده بر اساس جمع عدد ولتاژ و جریان الکتریکی است.

ولتاژ نشان دهنده توان تولید الکتریکی سیستم است و وات نشان دهنده مصرف الکتریکی سیستم است و همچنین VA پتانسیل توان را اندازه گیری می کند، در حالی که W توان واقعی استفاده شده را اندازه می گیرد.

مطلب مرتبط: اضافه بار یا overload به چه معناست؟

ولت و ولت آمپر چیست؟

ولت آمپر (VA) واحدی از توان الکتریکی است که برای اندازه گیری توان ظاهری در یک مدار الکتریکی استفاده می شود. این واحد اندازه گیری است که ولتاژ و جریان مدار را در نظر می گیرد.

تفاوت بین ولت آمپر و وات

به عبارت ساده تر، VA حاصل ضرب ولتاژ و جریان در مدار است. اندازه گیری مقدار کل توانی است که به مدار عرضه می شود. توجه به این نکته ضروری است که VA با وات یکی دیگر از واحدهای توان الکتریکی نیست.

از طرف دیگر، وات (W) واحد توان الکتریکی است که توان واقعی مصرف شده توسط یک دستگاه الکتریکی را اندازه گیری می کند. وات ها ولتاژ، جریان و ضریب توان مدار را در نظر می گیرند. ضریب توان معیاری است که نشان می‌دهد توان الکتریکی چقدر کارآمد در مدار استفاده می‌شود.

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم. ولتاژ و برق مورد استفاده در خانه است. چگونه باید بفهمیم که برق خانه نوسان دارد. برای جواب این سوال ها می توانید مقاله چگونه بفهمیم برق خانه نوسان دارد را مطالعه کنید.

برای نشان دادن تفاوت بین VA و وات، بیایید مثالی از یک لامپ را در نظر بگیریم. فرض کنید یک لامپ رشته ای ۱۰۰ واتی داریم که به منبع برق ۱۲۰ ولتی متصل است. جریانی که از لامپ عبور می کند ۰٫۸۳ آمپر (A) است. بنابراین امتیاز VA لامپ ۱۰۰ W/0.83 A = 120 VA است.

با این حال، ضریب قدرت لامپ کمتر از ۱ است. این به این دلیل است که لامپ تنها بخشی از توان الکتریکی را به نور تبدیل می کند، در حالی که بقیه به عنوان گرما از دست می رود. ضریب قدرت یک لامپ رشته ای معمولاً حدود ۰٫۶ است. این بدان معنی است که توان واقعی مصرف شده توسط لامپ ۱۰۰ W/0.6 = 166.67 W است.

برای اطلاعات در رابطه با آمپر، ولت و یو پی اس ها بیشتر بخوانید: برق شهری AC است یا DC؟

وات به زبان ساده چیست؟

وات به زبان ساده چیست؟

واحد اندازه گیری وات مقدار انرژی مورد نیاز مصرفی برای تولید انرژی، در هر وسیله الکتریکی است که برای انجام کار مورد نظر مثل روشنایی و حرکت سریع، نیاز است.

هر وات و توان الکتریکی تولید شده توسط اختلاف پتانسیل یک ول و جریان الکتریکی یک آمپر است، بنابراین اندازه واتی که هر دستگاه نشان می دهد، همان قدرت آن دستگاه است. به طور خلاصه وار، وات روشنایی را اندازه گیری نمی کند، بلکه میزان انرژی الکتریسیته مورد نیاز را اندازه می گیرد.

توان واقعی در واحد های وات ، قدرتی است که یا کاری را انجام می دهد و با گرما و نور را تولید می کند. جالب است بدانید که هر واتی که تولید و مصرف می شود به اندازه یک ژول و یا انرژی بر ثانیه است.

شاید این مورد را نیز ندانید که شرکت تامین کننده برق، بر اساس وات مصرفی است که انرژی را بیان می کند و باعث می شود تا شما هزینه ای را در قبال انرژی مصرفی خود، برای یک دوره زمانی مشخص پرداخت کنید. این شرکت ها معمولا تامین کننده برق مصرفی شما را بر حسب واحد و کیلو وات در هر ساعت نشان می دهد.

برای اطلاعات بیشتر، میزان کارایی یک لامپ با نسبت و واحد لومن بر وات بیان می شود، که این عدد نشان دهنده میزان لومن مصرفی به ازای هر وات خواهد بود.

این نسبت تبدیل وات به لومن، برای هر مدل از لامپ ها متفاوت است و به نوع تکنولوژی مورد نظر بستگی دارد.

برای محاسبه وات، می توان با توجه به فرمول زیر دقت داشته باشید.

یک وات (W) همان نرخ انجام کار زمانی است که یک آمپر (A) جریان از طریق اختلاف پتانسیل الکتریکی یک ولت (V) شارش می کند. یک وات را می توان در فرمول زیر محاسبه کرد و نشان داد.

۱W=1V.A

بیشتر بخوانید: برق شهری چند ولت است؟

ولت آمپر معادل چه چیزی است؟

ولت آمپر معادل چه چیزی است؟

ولت آمپر که در زبان فیزیک با نشانه VA شناخته می شود، واحد اندازه گیری توان در مدار های الکتریکی و جریان مستقیم است. همچنین این واحد اندازه گیری در مدار های جریان متناوب نیز استفاده می شود اما در این حالت، ولت آمپر واحد اندازه گیری توان ظاهری است.

جالب است بدانید که واحد اندازه گیری توان های حقیقی بر حسب وات محاسبه و بیان می شود که در مدار های جریان مستقیم یا DC ولت آمپر و وات با هم برابر هستند.

در واقع ولت آمپر اطلاعاتی که در رابطه با مقدار انرژی مصرفی وسیله و یا مقدار جریان مصرفی است را به ما نشان می دهد.

این واحد اندازه گیری متفاوت پتانسیل الکتریکی است که در واقع می توان به عنوان ولت نیرویی و الکترون ها در مدار الکتریکی را حرکت می دهند و جریان را در دستگاه مورد نظر ایجاد می کند.

در واقع می توان گفت اگر جریانی برابر یک آمپر از مقاومت یک اهمی عبور بکند، اختلاف پتانسیلی اندازه گیری می شود و در دو سمت مقاومت، برابر یک ولت خواهد بود.

مشتری های شرکت تسلا، بسیاری از شرکت های نفتی است که با اطمینان خاطر خواسته های خود را به این فروشگاه بزرگ مطرح می کنند. این شرکت به فروش یو پی اس، استابلایزر، رکتیفایر، اینورتر و… می پردازد.

هر ولت آمپر چند وات است؟

هر ولت آمپر چند وات است؟

باید بدانید که ولت آمپر با وات، دو واحد کاملا جداگانه است که کاربرد متفاوتی از یکدیگر دارند. آمپر  در واقع همانطور در سطور بالا گفته شده است، واحد اندازه گیری شدت جریان الکتریکی است که از یک نقطه به نقطه ای دیگر جریان می یابد، در حالی که وات اندازه گیری قدرت یا توان الکتریکی است.

برای تامین مقدار وات، باید شدت جریان را در ولتاژ الکتریکی ضرب کنید  و در نهایت محاسبه چیزی که می خواهید را به دست آورید.

برای درک بهتر می توانید به این مثال توجه کنید:

اگر شدت جریان الکتریکی یک مدار، یک آمپر باشد و ولتاژ آن ۲۲۰ ولت، توان الکتریکی مدار برابر است با ۲۲۰ ولت.

تفاوت بین ولت آمپر و وات

به طور خلاصه، VA و وات هر دو واحد توان الکتریکی هستند، اما چیزهای مختلفی را اندازه گیری می کنند. VA اندازه گیری توان ظاهری در مدار است، در حالی که وات توان واقعی مصرف شده توسط یک دستگاه الکتریکی را اندازه گیری می کند. درک تفاوت بین این دو هنگام انتخاب تجهیزات الکتریکی، مانند واحدهای یو پی اس، مهم است تا اطمینان حاصل شود که آنها می توانند کل نیازهای برق مدار را انجام دهند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی تفاوت های ولت آمپر و وات پرداختیم و درباره یو پی اس صحبت کردیم. برق یکی از نیاز های مهم انسان است که اکثر تجهیزات موجود در زمینه تجاری، پزشکی و … با برق کار می کنند. اما اگر برای برق شهری مشکلی پیش بیاید جای نگرانی وجود ندارد چون یو پی اس به راحتی توسط باتری پشتیبانی که دارد برق مورد نیاز را تامین  می کند.

 

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۸ ۶ ۱ ۲ ۵ ۳ ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۳ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰ ۹ ۱ ۹ ۴ ۵ ۵ ۱ ۸ ۹ ۶ ۰ ۹ ۱ ۰ ۴ ۶ ۰ ۹ ۳ ۹ ۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *