تعمیر یو پی اس

یو پی اس ها منبع تغذیه بدون وقفه می باشد که عمدتا کار تامین توان مورد نیاز بار مصرفی بدون توقف می باشد این دستگاه بدون هیچ وقفه ای به وسیله انرژی ذخیره شده در باتری برق مورد نیاز دستگاه‌های مصرف کننده را تامین می کند. دستگاه یو پی اس با توجه به کاربرد وسیع آن این روزها بسیار پرکاربرد شده است این دستگاه دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و وظیفه خاصی را بر عهده دارند.

اساس کار یو پی اس

یو پی اس دستگاه می باشد که در هنگام قطعی برق بدون توقف وارد مدار شده و برق مصرفی مورد نیاز را تامین می کند بدون اینکه دستگاه مورد استفاده خاموش شود و یا ریست شود دستگاه یو پی اس می باشد تا از دستگاههای حساس الکتریکی در مقابل نوسانات شدید جریان برق و قطعی برق محافظت کند تا از آسیب دیدن دستگاه ها جلوگیری کند می توان گفت یو پی اس علاوه بر محافظت از دستگاه ها وظیفه تثبیت جریان برق را به عهده دارد

انواع یو پی اس

یو پی اس ها بر اساس چند ویژگی به دسته بندی های مختلف تقسیم می‌شوند این دستگاه ها از نظر تکنولوژی ساخت به سه نوع یو پی اس های آفلاین یو پی اس های آنلاین یو پی اس های لاین اینتراکتیو تقسیم میشود که هر کدام از این دسته‌ها به چند بخش تقسیم می شود.

ویژگی دوم که یو پی اس ها بر اساس آن دسته بندی می شوند شکل موج خروجی یو پی اس می باشد که به سه نوع شکل موج پله ای،  پله ای سینوسی و سینوسی تقسیم می شود. شکل موج پله ای اصولاً برای وسیله هایی می باشد که تغذیه داخلی دارند همانند کامپیوتر اما لبه های هارمونیک شدیدی به وجود می آورد. به همین دلیل برای اکثر وسیله ها می‌تواند مضر باشد. برخلاف شکل موج پله ای شکل موج سینوسی پله ای به دلیل این که دارای هارمونیکهای کمتر می باشد برای اکثر وسیله ها مناسب می باشد. موج سینوسی از نظر شکل شبیه موج برق شهر می ‌باشد که به همین دلیل این موج نیز برای تمامی وسیله ها مناسب می باشد.

علائم خرابی یو پی اس

از مشکلاتی که برای یو پی اس ها ممکن است پیش آید می ‌توان مواردی همچون روشن نشدن یو پی اس، شارژ نشدن باتری، روشن نشدن ال ای دی هشدار، روشن نشدن چراغ تعویض باتری، عدم ارائه بکاپ و ایجاد پیام خطا را می توان نام برد.

ممکن است برای شما سوال پیش آید که دلیل این خرابی ها چه چیزی می تواند باشد این دلایل عبارتند از:

  1. شارژ کردن بیش از حد باتری یو پی اس: شارژ کردن بیش از حد مجاز از عواملی می باشد که موجب آسیب دیدن باتری یو پی اس می شود به دلیل اینکه اگر ولتاژی بیش از میزان تعریف شده طبق جدول شارژ به باتری وصل شود جریان بالایی به باتری وارد میشود و دمای داخلی باتری را بالا میبرد این دمای بالا زمینه خارج شدن گاز را به وسیله سوپاپ فراهم می کند که باعث خوردگی شبکه الکترود مثبت شده و باتری را با مشکل مواجه می‌کند
  2. اتصال کوتاه: متصل کردن دو قطب مثبت و منفی باتری توسط رسانا که بسیار مخرب می باشد و حتی ممکن است باعث خرابی کامل باتری و قطع مدار داخلی آن شود. اگر اتصال کوتاه اتفاق بیفتد باتری دیگر قابل ترمیم و تعمیر نمی باشد.
  3. دمای نامناسب: بالارفتن و دمای هوا از مسائل مهم می باشد که در راندمان و استفاده بهینه از باتری تاثیر می گذارد همین امر موجب شده است تا هر باتری با توجه به روش ساخت ش در یک دمای خاصی باید قرار بگیرد و اگر دمای از حد مجاز بیشتر باشد دمای بالا باعث تولید گاز در باتری و آزاد شدن گازهای اکسیژن و نیتروژن شب می شود
  4. دشارژ بسیار باتری: از عوامل بسیار مهم که در طول عمر یو پی اس تاثیرگذار می باشد دشارژ شدن بیش از حد باتری می باشد. این اتفاق باعث سولفاته شدن سرب می شود که مقاومت باتری را بالا می برداگر یو پی اس مناسبی برای خود انتخاب کرده باشید یو پی اس باتری را به طور امل دشارژ نمی کند و قبل از دشارژ شدن با دادن اخطار یو پی اس قطع می شود.
  5. وارد شدن برق متناوب به باتری: برق متناوب نباید به هیچ عنوانی وارد باتری یو پی اس شود چراکه طول عمر باتری را کاهش داده و در روند کار آن اختلال به وجود می آورد.

تست سالم بودن باتری

بهتر است اول یو پی  اس خود را تست کنیم تا متوجه شویم که آیا یو پی اس نیاز به تعمیر دارد یا خیر؟!

برای این کار آسان ترین راه این است که جریان برق شهری را قطع کنیم که اگر یو پی  اس توانست برق مورد نیاز را تامین کند یو پی اس سالم می باشد در غیر اینصورت اگر نتوانست یا مدت کمی توانست حتما باید تعمیر شود. بهتر است بدانید باتری ها پس از گذشت مدتی توان خود را از دست می دهند و میزان جریان کمتری در خود ذخیره می کنند.

روش دیگری که برای تست کردن باتری و اطمینان از سالم بودن باتری می توان استفاده کرد استفاده از تستر باتری می باشد.

 

تعمیرات انواع  دستگاه یو پی اس

یو پی اس از هر نوعی که باشد ممکن است بامشکل مواجه شده و نیاز به تعمیر داشته باشد. تعمیرات یو پی اس از خدماتی می باشد که سایت teslaups.ir به کاربران ارائه می دهد تا با خیال راحت یو پی اس خود را به دست متخصصان این زمینه بسپارند تا نیازی به تهیه ی دوباره ی یو پی اس نباشد و کاربران با هزینه ی کمتر بتوانند یو پی اس را بهبود و ارتقا دهند.

هر شخصی قادر به تعمیر یوپی اس نمی باشد و برای تعمیر آن حتما به افرادی که دارای تجربه کافی در این زمینه می باشند مراجعه شود چرا که ممکن است با بی احتیاطی دستگاه یو پی اس شما دچار آسیب شود. باید یو پی اس را برای تعمیر به مجموعه های مجهز که از روش ها و ابزار های پیشرفته استفاده می کنند بسپارید.